İnsülin Pompası Hakkında Herşey

Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben Hüseyin Yılmaz.  8.5 yıllık tip1 diyabetliyim, ilk 2 yıl şeker değerlerim süperdi ama sonra kendimi bozdum. Hba1c 12 lere gelince artık yeter dedim ve arkadaşlarımdan duyduğum insülin pompası konusunda bilgi toplamaya başladım çeşitli videolar izledim yazılar okudum ama aradığımı bulamadım ve şimdi insülin pompası kullanıyorum.

Sevgili dostlarım Zeynep Filiz Esen ve Ozan Atasev'in isteğiyle merak edilen tüm soruları yanıtlamak üzere bu yazıyı yazmış bulunuyorum. Yararlı olması dileklerimle :)
Öncelikle pompa için kimler uygun görülmektedir: Şekeri yüksek giden , kontrol altına alınamayan ve şekeri çok dengesiz giden hastalarda doktor onayıyla işlemler başlıyor ....


Yapılması Gerekenler :
1)
SGK'lı olmak
2) Doktor kontrolü ve onayı
3) Diyetisyen kontrolünde makina için gerekli olacak olan karbonhidrat sayımını öğrenmek
4) İnsülin pompasının %30 luk kısmını ödeyebilmek (not: makina şu anda 5000 tl ama fiyat oynayabilir)
5) SGK'dan parayı alabilmek için koşuşturmaya gerekli olan boş vakit (not: yaklaşık 10 gün. Ancak devamlı değil aralıklarla, yani bir hafta olur 3 gün arayla olur o şekilde, ben 10 gün uğraştım)

Yapılan İşlemler: 
Başımdan geçen herşeyi yazıyorum, biraz uzun bir süreç oldu :)

Doktordan onayı aldıkdan sonra beni alanında uzman olan aynı zamanda benim gibi diyabetli ve pompa kullanan diyetisyenime gönderdi öncelikle karbonhidrat sayımını öğrendim bu arada pompa firması araştırdım ben sadece medtronic isimli ve İstanbul Ümraniye'de olan Türkiye distrübitörüne ulaşabildim başka pompa firması varmı bilmiyorum yani medtronic yetkililerine ulaştım onlar beni yönlendirdi yapmam gereken tüm işlemleri sırasıyla anlattılar.

1) Öncelikle pompa için başvurdugumuz hastaneden pompa raporu çıkarttırıyoruz. Bu rapor SGK'dan makinanın kalan %70 lik kısmını ve 3 ayda bir alacagımız pompa setlerinin %75'lik kısmını SGK'dan almak için kullanacagız
2) Pompa firmasıyla iletişime geçip pompa siparişini veriyoruz
3) Firmadan belgeler konusunda yardım ediyolar SGK'ya götürmek üzere 3 dosya oluşturuyoruz ve setler içinde ayrı bir dosya oluşturuyoruz. Dosyada pompanın faturası , garanti belgesi , kimlik fokopisi , makinayı üzerimize zimmetleyen belgeler vs oluyor.  Bu kısımda pompa firması yardımcı oluyor ...
4) Pompanın bize düşen ödeme tutarını 4 senet yaptık para konusunda ısrarcı değiller sorun çıkarmıyorlar
5)Firma yetkililerinden bir kişi pompa eğitimi veriyor ve makinayı üzerimize anlatarak takıyor
6) SGK makinanın %70'lik kısmını 90 gün içinde Ziraat Bankası'na yine TC kimlik numaramız üzerinden yatırıyor. Bizde firmaya EFT yapıyoruz.
7) Pompa firması setleri ilk seferinde pompa ile birlikde gönderiyor. Biz setlerin barkodları ve pompa raporumuz ile birlikde SGK'ya götürüyoruz

Pompa firmasının çalışma prensibi şöyle: Her 3 ayda bir set siparişi verdiğimiz zaman borcumuz varsa setleri yollamıyolar. SGK parayı yatırdığı zaman  (45 gün içinde yatırıyor) hemen çekip üstüne kalan kısmı tamamlayıp firmaya EFT yapmamız gerekiyor.

İnsülin Pompası Hakkında
İnsülin pompası cep telefonu kadar küçük bir cihazdır ve pompaya rezervuar adı verilen aparat yardımıyla ilacı koyuyoruz bu arada ilaç normalde ne kullanıyorsak makinanın içine bu ilaç koyuluyor. İlaç eskiden oldugu gibi eczaneden temin ediliyor sonra set adı verilen bir kablo bir yapışkan bantdan oluşan aparat var bu aparatı başka bi aparat yardımıyla göbek kısmımıza yerleştiriyoruz. Göbekden içeri sadece 1 cm uzunlugunda kablo giriyor. O da çok basit bir şey ağrı veya sızı olmuyor ama bu set dediğimiz kısım 3 günde bir değiştiriliyor. Yani günde 4 kez iğne yapmak yerine 3 günde bir iğne yapmış oluyoruz

Bu setler 3 günde bir değiştirmek üzere 3 aylık 90 adet olarak doktor tarafından reçeteye yazılıyor ve sadece pompa firmasından temin ediliyor. Her 3 ayda bir doktora gidip pompa setlerini reçeteye yazdırıyoruz. Sonra pompa firmasına telefon açıyoruz. Firma setleri daha önce vermiş oldugumuz adrese getiriyor. Ben ev adresimi verdim setler geldikden sonra barkodlarını kesip reçetemiz ve pompa raporumuzun fotokopisi ile birlikte SGK sağlık işleri müdürlüğüne götürüyoruz. Onlar 45 gün içinde setlerin parasının %75 ini TC kimlik numaramız üzerinde ziraat bankasına yatırıyolar ve biz firmaya 403TL set ücretini SGK'dan aldıgımız 300TL yani %75'lik kısmın üstüne kalan %25'i ekleyerek EFT yapıyoruz ve bunu 3 ayda bir mecburen yapıyoruz .

Pompanın Çalışma Prensibi
BAZAL adı verilen sistem standart sistemdir. Mutlaka kullanılır bize gün boyu saatte 1 ünite veya hastanın şeker seviyesine göre saat/ insülin olarak veriliyor.

BOLUS
adı verilen sistemde ise KARBONHİDRAT sistemi veya BOLUS sistemi kullanılır.
BOLUS yemeklerden önce normal aldıgımız insülin miktarını makinaya yazarak alıyoruz.
Ve en sevdiğim özelliği olan KARBONHİDRAT sistemi var burda makinaya daha önceden girilen bilgiler sayesinde ki bu bilgiler diyabet uzmanı tarafından giriliyor.

1 ünite insülinin şekeri ne kadar düşürdügü , hedef kan şekeri bilgileri giriliyo ve yemekden önce şeker ölçülüp (örneğin ; şekeri ölçtük 245mg/dL çıktı bu değeri) makinaya giriyoruz. Alacagımız karbonhidrat miktarınıda giriyoruz ve makina daha önce girmiş oldugumuz bilgiler sayesinde otomatik olarak ilacı hesaplıyor ve veriyor.

Öncelikle şunu belirteyim; insülin pompası kullandıgımız için diyabetli olmayan insanlar gibi özgürce yemek yemek yok. İnsülin pompası daha fazla dikkat gerektiriyor ama sonunda sağlıklı bir beden , çeşitli komplikasyonlar geçirme olasıklarında yarı yarıya düşüş , sağlıklı bir yaşam ve en önemlisi dengeli giden şeker ölçümleri alarak ödülümüzü almış oluyoruz...

Benim şeker değerleri 250-350mg/dL arası dolaşırken pompa kullanmaya henüz 15 gün önce başlamama rağmen şeker seviyem 95-125mg/dL arası, ama tabi diyetisyenle eğitimimiz devam ediyor.

Sonuç :
Düzenli giden bir şekerim var, hergün iğne yapmıyorum ve sağlığımı koruyorum.
Hüseyin Yılmaz
19.01.2012

 
 Diyabetlilere ait yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.
Diyabet Hastalığını Seviyorum
Diyabet Hastalık Değil Sağlıklı Yaşamakmış
Yalnız Değilim Ben; Diyabetim Var :)
Sendeki Şeker de Bendeki Borumu Teyzeciğim
Diyabeti Kontrol Altına Almak İçin: ÜŞENME, ERTELEME, VAZGEÇME
Diyabetik Ürünler İstiyoruz
Fonksiyonel Gıdalar İstiyoruz
O Bir Diyabetli ve Profesyonel Bir Sporcu: Martijn Verschoor
Diyabet: Yaşam Tarzım
Zeki Alasya: Diyabet Beraber Yaşamak Zorunda Olduğunuz Bir Arkadaş Gibi
Yedi büyük lokma tatlısı : Bir yaralı , üç litre su , uykusuz bir gece.
O Diyabetin İdeallerimizi Gerçekleştirmek İçin Engel Olamayacağını İspatladı
İnsülin Pompası Hakkında Herşey
Peki 17 Yaşındaysanız

Sizin de diğer diyabetliler ile paylaşmak istediğiniz yazılarınız varsa Facebook'tan veya diyabetliler@hotmail.com adresinden bizimle iletişime geçin sitemizden yayınlayalım

Diğer Yazılar