Gebelik Diyabeti Varsa Nasıl Beslenilmeli?

Gebelik öncesinde şeker problemi yaşanmayıp, gebelik esnasında bu problemin yaşanması durumuna gebelik diyabeti (gestasyonel diyabet) denir. Gestasyonel diyabet hem annenin sağlığını hem de bebeğin sağlığını etkileyen önemli bir konudur ve mutlaka takip edilip kontrol altına alınmalıdır. Beslenmenin planlanması ve bir beslenme uzmanının takibinde anne adayının rutin takibinin yapılması gebeliğin seyri ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir.

Diyabet tanısı konmuş anne adayının beslenmesinde püf noktaları nelerdir diye baktığımızda karşımıza bir dizi madde çıkmaktadır. Bu maddeler uygulaması zor olmayan, beslenme düzeninde yapılacak ufak değişiklikler ile kolayca hallolabilecek ve sonucunda da hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını koruyacak olan maddelerdir. İşte bu maddeler;
 • Öğünlerinizi bir diyetisyen ile planlayarak işe başlamalısınız.
   
 • Güne doyurucu bir kahvaltı ile başlamak hem size hem de bebeğinize iyi gelecektir. Ekmek tercihiniz mutlaka tam taneli buğday ekmeği veya çavdar ekmeği olsun. Bu kan şekerinizin dengelenebilmesi için öenmlidir. Yüksek tansiyon probleminiz yok ise zeytin tercih edebilirsiniz. Reçel tercihleriniz mutlaka şeker ilavesiz veya diyabetik reçellerden yana olsun. Her gün reçel tüketmeyin. Haftada 1-2 gün yeterli olacaktır. Peynir tercihleriniz az yağlı az tuzlu beyaz peynirden yana olsun. 1 çorba kasesi hacminde domates, salatalık, yeşillikten oluşan bir söğüş tabak ise sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır. Buradan gelen posa sayesinde kan şekeriniz daha iyi dengelenecektir.
   
 • Ara öğünlerinizi asla atlamayın. 2-2,5 saatte bir yapacağınız minik ara öğünler kan şekerinizi dengeleyecektir. Ara öğün olarak tercihleriniz 1 dilim esmer ekmeğe yapılmış tost, minik bir sandwiç, 1 su bardağı light süt ve 1 porsiyon meyve gibi seçenekler olabilir. Peki ben paketli ürün tüketmek istiyorum ve bisküvi yemek istiyorum derseniz de tercihiniz mutlaka tam tahıllı bisküvilerden yana olmalıdır. Saat 17:00 gibi yapacağınız 3 adet bisküvi ve 1 kutu light süt ara öğünü hem iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olacak hem de kan şekerinizi dengeleyecektir.
   
 • Öğlen ve akşam yemeklerinin bir biri ile uyumlu gitmesi son derece önemlidir. Gebelikte özellikle son 3 ayda protein gereksinimi ihmal edilemez boyuttadır. Bu sebeple hem kırmızı et, balık, tavuk hem de süt, yoğurt, peynir dengeli tüketilmelidir. Öğlen yemeği sebze yemeği, yoğurt, ekmek gibi olursa kaşma yemeğinde mutlaka et, ytavuk, balık salata ve ekmek olmalıdır. Her iki öğünde de büyük parça et yemeği olması veya her iki öğünde de sadece sebze yemeği olması sağlıklı bir beslenme programını yansıtmaz.
   
 • Gece yatmadan 2 saat öncesinde mide sağlığı için yeme içme kesilmelidir. Fakat gestasyonel diyabette gece ara öğünün atlanması halinde gece hipoglisemileri görülebilir. Bu riski önlemek adına gece ara öğünü mutlaka yapılmalı. Yatmadan 2 saat öncesinde 1 bardak süt veya ayranın yanında 1-2 porsiyon kadar taze veya kuru meyve tüketimi sağlanmalıdır.
   
 • Su içmek yaşamın her döneminde olduğu gibi gestasyonel diyabette de son derece önemli. Günde mutlaka 2 litre su tüketimi gereklidir. Sıvı ihtiyacının arttığı durumlarda idrar rengine bakarak su gereksinimi saptanmalıdır. İdrar rengi açık sarı olmalıdır. Koyu sarı ise vücudunuzun suya ihtiyacı var demektir.

Gestasyonel diyabeti olan bir gebenin kendini takip eden bir doktoru ve bir diyetisyeni mutlaka olmalıdır. Eğer anne adayı insülin kullanıyorsa doktorunun belirlediği insülin dozlarına göre diyetisyeni ile öğünlerin karbonhidrat içeriğini ayarlamalıdır. Kendi başına yapılmaya çalışan beslenme planlanması başarıya ulaşamayacak ve hem bebeğin hem de annenin sağlığı sıkıntıya girecektir.

Tüm annelere ve anne adaylarına bebekleri ve eşleri ile birlikte geçirecekleri uzun ve sağlıklı bir hayat dileklerimle…

Dyt. Başak Kefeli

 
 


Diyetisyenlerin diyabetlileri ilgilendiren makalelerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Gebelik Diyabeti Varsa Nasıl Beslenilmeli?

Çocuklara Diyabeti Öğretmek


Diyabette Kült Yasaklar Tarih Oldu

İnsülin Tedavisinde Glisemik İndeks ve Önemi

Diğer Yazılar