Aile Hekimleri 2 Milyon Adım Sayar (AdımÖlçer) Dağıtacak

10 Bin Adım İçin 2 Milyon Adım Ölçer

Obeziteyle mücadele hareketi başlatan Sağlık Bakanlığı, 2 milyon 'adım ölçer' dağıtacak. Aile hekimleri aracılığıyla ücretsiz dağıtılacak adımölçerler sadece 'ihtiyaç' sahiplerine verilecek. Toplumun üçte birinin obez, üçte birinin de şişman olması üzerine harekete geçen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, dün başlattığı obeziteyle mücadele hareketi çerçevesinde vatandaşa 'az yiyin, çok hareket edin' mesajı vermişti. Vücut kitle indeksinizi hesaplayın ve günde 10 bin adım atın, diyen Bakan Akdağ bu adımların sayılabilmesi için de 'adım ölçer' dağıtılacağını açıklamıştı. Ancak bunun için hükümet kararı gerektiğini söylemişti.

İşte Sağlık Bakanlığı'nın bu aleti almasına izin veren Bakanlar Kurulu kararı bugünkü resmi gazetede yayımlandı. Sosyal güvencesi olup olmadığına bakılmaksızın hastalara dağıtılacak olan adım ölçer alımına ilişkin karar şöyle:
"Obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların takip ve tedavilerinin izlenmesinde yapılması gereken fiziksel aktivite programının düzenlenmesinde kullanılan adım ölçer (pedometre) cihazının, Sağlık Bakanlığınca temin edilerek, herhangi bir sosyal güvenceleri olup olmadığına bakılmaksızın aile hekimleri aracılığı ile sayıları iki milyon adedi geçmemek üzere sınırlı sayıda hastaya dağıtımı, 8/1/2002 tarihli ve 4736 sayılı Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrası hükmünden muaftır."
Kaynak: Hürriyet
 
 


Diğer Yazılar